SonSürüm: 0.50a | Community: 0.51b
 Deutsch English Français Hebrew Chinese Traditional Spanish Italian Polish Lithuanian Estonian Danish Swedish Dutch (Netherlands) Portuguese (Brazil) Czech Portuguese - Portuga Russian Catalan Turkish Finnish Romanian Greek Serbian Chinese Simplified Get eMule at SourceForge.net. Fast, secure and Free Open Source software downloads


Diğer HelpNAV
> eMule çalışırken sörf yapmak neden yavaş?
> Mod nedir?
> Mod'lar daha iyi yada hızlı mı?
> eMule yasaklandı mesajları alıyorum
> Daha fazla yardım nereden alabilirim?
> eMule isimsiz (anonim) mi?
> Güvenlik Duvarım saldırı bildiriyor veya eMule neden e-posta gönderiyor?
> eMule'u kapattıktan sonra Güvenlik Duvarım hala bağlantı bildiriyor
> IP Süzgeci nedir?
> Yardım'ı / SSS 'leri kendi sitem için kopyalayabilir miyim?
eMule çalışırken sörf yapmak neden yavaş?
Ayarlarınıza bağlı olarak eMule oldukça çok bağlantı açabilir ve böylece çok bantgenişliği kullanır. Bu diğer internet uygulamalarını yavaşlatabilir, mesela WWW ile sörf yaparken. Özellikle yanlış / çok yüksek bağlantı ayarları sörf yaparken ciddi performans düşmelerine sebep olur.
Mod nedir?
eMule'un kaynak kodlarını kullanabilen herkes gibi diğer insanların orjinalinin değiştirilmiş sürümlerini geliştirmesidir. Bu sürümler resmi eMule takımı tarafından desteklenmezler.
Mod'lar daha iyi yada hızlı mı?
Çoğunlukla hayır. Resmi eMule sürümleri mod geliştirmeden kar eder ama değiştiriciler ağın geri kalanı ile uyumsuz olacak şekilde oynakmaksızın eMule'un iç çalışmasını çok değiştiremezler. Bu gerçek, pek umulmayacak mümkün oldugunca çok hızlı gelişmeler sağlar.
Mod'lar yeni özellikler ve hoşunuza giden veya gitmeyen muhtemel yeni program hataları sunar, hala bunların bazıları bütün ağ için aşırı derecede zararlı olan özellik denemez işlevlere sahiptir. Bu sömürücü sürümler kullanılmamalıdır ve resmi eMule güvenlik özellikleri ve yasaklama sayesinde bunları kesip atmayı dener.
Ağ kurallarına sadık kalan ve dürüst çalışan mod sürümleri forumlarımızda sunulmakta.
eMule yasaklandı mesajları alıyorum.
Resmi eMule sürümleri bu mesajları oluşturmaz, bunlar mod'lardan gelir. Eğer resmi sürümü kullanıyorsanız, güvenle bunları yoksayabilir yada süzebilirsiniz.

Daha fazla yardım nereden alabilirim?
Eğer SSS ve yardımı okuduktan sonra hala sorunlar kaldıysa, öğrenmek istediklerinizi:

Forum'da sorabilirsiniz. (yeni başlık açmadan önce lütfen arama işlevini kullanın)
IRC'de sorabilirsiniz. - sadece eMule'da Sohbet (IRC) ana penceresine gidin ve bağlan düğmesine basın. İngilizce eMule yardım kanalına girmek için /join #emule yazın. Aynı zamanda türkçe sohbet odasıda var. Bağlandıktan sonra ingilizce ve türkçe yardım odaları genelde otomatik açılır. Eğer açılmassa /join #emule-turkish yazarak veya Kanal Listesi'nden #emule-turkish odasını bulup çift tıklayarak girebilirsiniz.
eMule isimsiz (anonim) mi?
P2P yani Peer to Peer (Kişiden Kişiye) ağlarının tümü veri aktarımı için iki kullanıcının doğrudan bağlanmalarına bağlıdır. Bunu başarmak için hedef istemcinin IP'si bilinmek zorundadır. Bu IP kullanıcıyı tanınabilir ve takip edilebilir yapar. İsim saklamanın sadece iki garantili yolu vardır: isim saklayan proksi sunucular üzerinden trafik yönlendirmesi yada sıçrayarak diğer istemcilere geçiş yapmaktır.
Proksi sunucuların sayısız sakıncası vardır: Kapatılabilirler, isim saklamanın derecesi yöneticinin güvenilirliğine bağlıdır ve trafiğin işlemesi çok masraflıdır. Ortalama 100.000 istemcili eMule sunucusu varsayalım. Bağlanan her bir istemci her bir yön için 10kB/s trafiğe sebep olur. Sunucu saniyede 2.000MB'lık (1,9GB) aktarım miktarıyla uğraşmak zorundadır. Kimsenin gücü böyle sunuculara yetmez.
Tüm trafiğin üçüncü istemciler üzerinden yönlendirilmesi, trafiğin yarısının isim saklamak için kullanılmasındaki gibi benzer sorunlara sebep olur. Yani her kullanıcı ağın performansını şu anki seviyede tutmak için şimdiye kadar en çok iki defa gönderme yapmak zorunda kalacaktı anlamına gelir.
Şimdilik P2P ağında isim saklamanın güvenli ve mantıklı bir yolunu bulmak mümkün değil.
Güvenlik Duvarım saldırı bildiriyor veya eMule neden e-posta gönderiyor?
Yazılım güvenlik duvarları trafiğin hangi bağlantı noktaları üzerinden yollandığına bakarak trafiği çözümlerler. Birçok bağlantı noktası genellikle sadece belirli uygulamalar tarafından kullanılır. Örneğin epostalar çoğunlukla postaları almak için 110 nolu bağlantı noktasını ve postaları göndermek için 25 nolu bağlantı noktasını kullanır. Aynı zamanda truvalar ve diğer belalı yazılımlar belirli bağlantı noktalarını kullanır.
Şimdi tüm bağlantı noktaları rahatça eMule içinden ayarlanabilir ve bazı kullanıcılar normalde diğer uygulamalar tarafından kullanılan bağlantı noktalarına ayarlamaktalar. Bu da güvenlik duvarları saldırı bildirir veya eMule'un sadece posta gönderdiğini düşünürler çünkü eMule belirli bağlantı noktasından bağlantıya sahiptir anlamına gelebilir.
Eğer resmi eMule sürümünü kullanıyorsanız eMule'un herhangi bir istenmeyen bilgi yollamayacağından emin olabilirsiniz. Ayrıca şu anki sürüm 0.46c için bilinen bir istismar yoktur.
eMule'u kapattıktan sonra Güvenlik Duvarım hala bağlantı bildiriyor
eMule'unuz diğer istemciler için ağda kaynak olarak bilineni alır. Aynı zamanda sunucu paylaştığınız dosyalar için istemcinizi kaynak olarak yayar. eMule'u kapattığınız zaman diğer istemcilerden bağlantının hala mümkün olabileceğini soran trafiği almaya devam edeceksiniz. Bir süre sonra bu etki sakinleşecektir.

IP Süzgeci nedir?
IP süzgeci ağ için zararlı olan belirli ağ adreslerinin trafiğini engelleme için kullanılır. Süzgeç dosyaları için en çok yaygın sayfalar Methlabs, Bluetack ve Lussnig'in IP Süzgeci'dir. Süzgeç dosyası için bu bağlantıyı, örneğin http://bluetack.co.uk/config/antip2p.txt adresini Seçenekler -> Güvenlik -> URL'den güncelle alanına ekleyin ve Yükle düğmesine basın. Engelleme listeleri aynı zamanda *.zip dosyasını gösteriyorsa doğrudan eklenebilir.
Yardım'ı / SSS 'leri kendi sitem için kopyalayabilir miyim?
SSS ve Yardım'ın herhangi bir parçasını http://emule-project.net adresine bağlantı verdiğiniz ve yazarını belirttiğiniz sürece kopyalayabilirsiniz. Bunu yaptığınızda buraya not bırakmanız çok hoş ve saygılı bir yaklaşım olur.

Orjinalinin Güncellenmesi: Monk tarafından 2004-08-18


Last Update: 26.02.2006 16:18
SSS
 
  Kurulum ve Güncellemeler
Sunucu, Bağlantı ve ID
Krediler
Ayarlar ve Hız
Diğer
eMule Kullanımı
İndirmeler ve Paylaşılan Dosyalar
Krediler
Simgeler
Genel Bilgiler
Seçenekler


Privacy Policy