NajnowaszaWersja: 0.50a | Community: 0.51b
 Deutsch English Français Hebrew Chinese Traditional Spanish Italian Polish Lithuanian Estonian Danish Swedish Dutch (Netherlands) Portuguese (Brazil) Czech Portuguese - Portuga Russian Catalan Turkish Finnish Romanian Greek Serbian Chinese Simplified 
Get eMule at SourceForge.net. Fast, secure and Free Open Source software downloads

Blacklisted HelpNAV

Nowy rodzaj serwerów Lugdunum p75+ posiada system kredytów by osądzać zachowanie klientów. Każda akcja jak łączenie, wyszukiwanie, zapytania o źródła, itp. kosztuje punkty kredytowe. Jeśli wszystkie zostaną wykorzystane, serwer rozłącza się i wysyła ostrzeżenie, że klient znalazł się na czarnej liście.
To jest główny problem kiedy pobiera się więcej niż ~30 plików na raz, ponieważ zapytania o źródła kosztują zbyt wiele kredytów, doprowadzając do zabanowania klienta. eMule od wersji v.30a sam zajmuje się tym problemem.

Ze strony Silent-Bob'a (http://www.der-stille-bob.de/):

Niektóre informacje o problemach z blacklist w p75

Wprowadzenie:

Moduł slimit, wprowadzony przez Lugdunum w wersji p58, osądza klientów względem zachowania wobec serwerów. Jeśli obciążenie serwera spowodowane przez klienta jest zbyt wysokie, trafia on na blacklist. Ten sposób ochrony jest niezbędny by zagwarantować stabilność serwerów. Każdy klient zaczyna z liczbą 1200 kredytów i musi "płacić" za każdą wykonaną czynność. Kiedy liczba kredytów spadnie do 0, serwer odmawia dalszej obsługi i przenosi klienta na blacklist.

Do wersji p74, przeniesienie na blacklist prowadzi po prostu do ignorowania klienta przez serwer, który nie odpowiada na zapytania o źródła, co w większości jest niewidoczne dla użytkownika. Mechanizm wymiany źródeł pomiędzy klientami w eMule zmniejsza tego skutki.

W wersji p75 zostało to zmienione. Klienci znajdujący się na blacklist, zamiast braku odpowiedzi na ich zapytania, są rozłączani z serwerem.

By zrozumieć lepiej, oto lista czynności wraz z liczbą kredytów, które klient musi za nie "zapłacić":

  • za pakiet danych (ramkę): 1 kredyt
  • za zapytanie o źródła: 16 kredytów
  • za próbę zalogowania: 100 kredytów
  • za anulowaną próbę zalogowania: 900 kredytów (klienci eMule z wyłączoną opcją "Bezpieczne podłączanie")

Próba zalogowania, odrzucona przez serwer który jest pełny, nie kosztuje żadnych kredytów.

Klient zarabia 1 kredyt co sekundę (do maksymalnej liczby 1200 kredytów)

To odnosi się do obu serwerów, do których klient jest podłączony i wszystkich serwerów na liście klienta, ponieważ każdy znany serwer jest odpytywany o źródła przez UDP.

Główny problem:

Dzisiejsi klienci nie oszczędzają zasobów. Za każdym razem, kiedy odpytywany jest serwer, zostaje wysłane zapytanie o każdy plik w kolejce pobierania klienta. Także klient z 50 plikami do pobrania regularnie bombarduje każdy serwer 50 żądaniami na raz.

Twórcy klientów powinni być świadomi swojej odpowiedzialności za sieć i tworzyć je w taki sposób, by przeciętny użytkownik, który nie używa modów lub ekstremalnych konfiguracji, nie powodował zbytniego obciążenia sieci. Po większości użytkowników nie można spodziewać się wystarczającej wiedzy o funkcjonalności sieci, by zrozumieć jak właściwie się w niej zachować. To zadanie musi być wykonane przez klienta.

Tak długo, jak do tej pory zachowują się dzisiejsi klienci, jedynym sposobem dla użytkownika by ograniczyć obciążenie serwera i nie dostać się na blacklist jest ograniczenie liczby pobieranych plików. Zużycie kredytów zależy od różnych czynników, więc jedyną radą jaką mogę dać jest: Nie pobieraj więcej niż 30 plików na raz!
Twórcy eMule rozwiązali ten problem w wersji v0.30a. Istnieje on nadal w wersji v0.29c.

Używanie serwerów, które pracują pod starszym oprogramowaniem, nie jest rozwiązaniem, ponieważ
1. te serwery nie dostarczą Ci źródeł jeśli trafisz na blacklist
2. żaden serwer Lugdunum w wersji p58 lub wyższej nie dostarczy Ci źródeł jeśli trafiłeś na blacklist z powodu wyszukiwania źródeł za pośrednictwem UDP.

W skrócie:
Jeśli zachowanie Twojego klienta prowadzi do rozłączenia z jednym serwerem w wersji p75, przeniesienie na blacklist przez prawie wszystkie serwery jest gwarantowane w prawie 100%, przez co nie znajdziesz żadnych źródeł za ich pośrednictwem. W takim przypadku jedynym sposobem ich pozyskania jest wymiana źródeł pomiędzy klientami zaimplementowana w eMule.

Ten problem istnieje od dawna, jedynie teraz możesz przekonać się o nim, ponieważ możesz go zobaczyć!

Informacje na ten temat zebrałem z tych URL:
http://lugdunum2k.free.fr/kiten.html
http://www.emule-project.net/board/index.php?showtopic=24033

Danke sehr Stille-Bob :-)

Translated by terefere


Last Update: 30.03.2005 20:17
FAQ
Informacje Ogólne
Ustawienia
Porty, Firewalle i Router
Serwery
Możliwości
Rozwiązywanie Problemów
 
  Komunikaty Błędów
Linki eD2k
Serwer WWW
Pobierane Pliki
Dziwne Zachowanie
Połączenie z Serwerem
Blacklisted
  Dla Początkujących
Przewodnik Po Sieci
Narzędzia


Privacy Policy