NajnowaszaWersja: 0.50a | Community: 0.51b
 Deutsch English Français Hebrew Chinese Traditional Spanish Italian Polish Lithuanian Estonian Danish Swedish Dutch (Netherlands) Portuguese (Brazil) Czech Portuguese - Portuga Russian Catalan Turkish Finnish Romanian Greek Serbian Chinese Simplified 
Get eMule at SourceForge.net. Fast, secure and Free Open Source software downloads

Przewodnik Po Sieci HelpNAV
eMule od wersji v.42.1 posiada funkcje obsługi dwóch różnych sieci - klasycznej sieci eD2k opartej na serwerach i całkowicie nowej pozbawionej serwerów sieci Kademila.
W rzeczywistości obie sieci spełniają te same funkcje. Posiadają jedynie odmienne metody wyszukiwania źródeł i plików które chcesz pobrać.

Podstawy
Identyfikacja plików
Każdemu plikowi przypisana jest odmienna wartość zwana hash. Jest to kombinacja liczb i liter unikalnie identyfikująca plik. Plik może posiadać liczne nazwy lecz to nie zmienia jego wartości hash. Pozwala to każdemu użytkownikowi wyszukiwać źródła do konkretnego pliku bez względu na to jaką ma on nazwę u poszczególnych klientów.

Identyfikacja użytkowników
Tak jak przypisywany jest hash do pliku, podobnie każdy użytkownik w sieci dostaje unikalny i niezmienny hash użytkownika. Identyfikacja użytkownika jest bardzo dobrze zabezpieczona dzięki użyciu prywatnego / publicznego klucza podczas uzgadniania połączenia by zapobiec nadużyciom.

Pobieranie plików
Ważne jest by zrozumieć, że wybór sieci nie ma wpływu na aktualną prędkość pobierania eMule. Są one przeznaczone jedynie do wyszukiwania plików i klientów którzy je posiadają.
Gdy zostanie odnalezione źródło, Twój klient podłącza się do niego. Następnie źródło rezerwuje miejsce w swojej kolejce dla pliku który chcesz pobrać. Gdy po pewnym czasie oczekiwania osiągniesz pierwsze miejsce w kolejce, zostaniesz upoważniony do pobierania danych.

Klasyczna oparta na serwerach sieć eD2k
Podłączanie do sieci
Kluczem do tej sieci jest serwer eD2k. Każdy klient musi być podłączony do serwera by do niej wejść. Podczas podłączania Twojego klienta do serwera, serwer sprawdza czy inni klienci mogą połączyć się z Tobą bez przeszkód. Jeśli tak, serwer przydziela Ci tzw. high ID. Jeśli komunikacja jest blokowana, serwer przydzieli Ci low ID.
Po przypisaniu ID eMule przesyła listę udostępnianych plików i ich wartości hash do bazy danych serwera.

Wyszukiwanie plików
Gdy już podłączysz się do sieci, możesz wyszukiwać słów kluczowych w nazwach plików. Wyszukiwanie może być lokalne lub globalne. Wyszukiwanie lokalne (o wyniki pytany jest tylko serwer do którego jesteś podłączony) przebiega znacznie szybciej lecz daje mniej wyników. Wyszukiwane metodą globalną (pytane są wszystkie serwery z listy) zajmuje trochę więcej czasu lecz zwraca więcej wyników. Każdy serwer przeszukuje swoją lokalną bazę danych w poszukiwaniu kluczowego słowa i zwraca nazwy pliku (z wartością hash) pasujące do szukanego zwrotu.

Znajdywanie źródeł dla plików
Pliki mogą być dodane do pobrania za pomocą funkcji wyszukiwania eMule lub przez specjalny format linku eD2k oferowany na wielu stronach internetowych.
Jeśli pliki już znajdą się na liście pobierania, eMule zapytuje najpierw lokalny serwer (do którego jest podłączony) a następnie wszystkie serwery z listy o źródła do każdego konkretnego pliku. Serwer przeszukuje swoją bazę danych czy nie zawiera szukanej wartości hash i zwraca adresy klientów o których wie, że go udostępniają.
Źródłami są klienci którzy mają pobraną przynajmniej jedną całą część (9.28 MB) pliku pasującego do wartości hash.

Bezserwerowa sieć Kademila
Podłączanie do sieci
Jedyną rzeczą potrzebną do podłączenia się do tej sieci jest adres IP i port jakiegokolwiek klienta eMule już do niej podłączonego. To nazywa się Boot Strap.
Gdy klient znajdzie się sieci, zapytuje on innych klientów czy mogą się oni do niego podłączyć bez przeszkód. Ten proces jest bardzo podobny do sprawdzania HighID/LowID na serwerach. Jeśli można się z Tobą połączyć bez przeszkód zostaje Ci przypisany ID (podobny do HighID) i status otwarty. Jeśli są trudności przy podłączeniu dostaniesz status firewalled. Od wersji v.44a siec Kademila zawiera funkcję Buddy (Koleś) dla użytkowników ze statusem firewalled. Buddies to inni użytkownicy Kademila którzy mają status otwarty i działają jak przekaźnik dla połączeń których użytkownik ze statusem firewalled nie może wykonać.

Wyszukiwanie w Kademila
W tej sieci nie ma znaczenia czego szukasz. Nie ważne czy jest to poszukiwanie nazw plików, źródeł dla pobieranych plików czy innych użytkowników, ponieważ wszystko przebiega dość podobnie.
Nie istnieją serwery które przechowują informacje o użytkownikach i plikach które udostępniają więc musi być to wykonywane przez każdego użytkownika w tej sieci - w rzeczywistości każdy klient gra rolę małego serwera.
Odkąd każdy klient jest identyfikowany przez unikalną wartość hash, zadaniem Kademila jest przypisanie pewnej "odpowiedzialności" bazującej na danym hash. Każdy klient w sieci Kademila przechowuje informacje dotyczące określonych słów kluczowych i źródeł. Hash tego klienta określa specyficzne słowa kluczowe i źródła.
Celem jakiegokolwiek wyszukiwania jest odnalezienie klientów odpowiedzialnych za aktualnie wyszukiwany topic. Jest to realizowane przez złożoną kalkulację możliwego dystansu do docelowego klienta przez zapytanie innych klientów o najkrótszą drogę do niego.

Podsumowanie
Obie sieci mają zupełnie odmienną implementację by osiągnąć to samo: wyszukiwać pliki i źródła do plików. Głównym celem Kademila jest uwolnienie od serwerów i udoskonalenie skalowalności. Serwery mogą przyjąć określoną liczbę użytkowników i jeśli duży serwer ulegnie awarii cała sieć zostanie poważnie upośledzona.
Kademila jest samoorganizującą się siecią i dostraja się sama by osiągnąć najlepszą wydajność zależnie od liczby użytkowników i możliwości ich połączeń. Dzięki temu jest bardziej odporna na uszkodzenia sieci w dużej skali.

Last Update: 2004-09-12, Monk

Last Update: 19.02.2005 2:38
FAQ
Informacje Ogólne
Ustawienia
Porty, Firewalle i Router
Serwery
Możliwości
Rozwiązywanie Problemów
  Dla Początkujących
Przewodnik Po Sieci
Narzędzia


Privacy Policy