SonSürüm: 0.50a | Community: 0.51c
 Deutsch English Français Hebrew Chinese Traditional Spanish Italian Polish Lithuanian Estonian Danish Swedish Dutch (Netherlands) Portuguese (Brazil) Czech Portuguese - Portuga Russian Catalan Turkish Finnish Romanian Greek Serbian Chinese Simplified Get eMule at SourceForge.net. Fast, secure and Free Open Source software downloads


ID Açıklama HelpNAV

ID, istemcinizin IP adresinden hesaplanan bir değerdir. eMule başarılı olarak bağlandığında sunucu tarafından atanır. ID'nin amacı bir işarleme yapmak içindir yoksa iki istemci arasında uygun bağlantı mümkün olmaz.

Bağlandıktan sonra Sunucular sekmesinin Günlük penceresinde ID görüntülenir.
Günlük penceresi

eMule ID'yi bundan başka şekilde görüntülemez ama ID durumunu dünya şekli üstünde, renkli oklarla sağ alt köşede, bağlı sunucunun yanında grafiksel olarak gösterir.

tüm ağda yüksek ID alındığını gösterir
tüm ağda düşük ID alındığını gösterir

Daha fazla ayrıntılı inceleme için Simgeler sayfasına bakın.

Yüksek ID, Seçenekler -> Bağlantılar'da seçilmiş bağlantı noktasının (varsayılanı 4662) açık ve serbestçe erişilebilir olduğu anlamına gelir iken düşük ID, bağlantı noktasının engellendiği ve erişilemez olduğu anlamına gelir. Buna güvenlik duvarları, yönlendiriciler veya proksi sunucuları sebep olabilir. Düşük ID, gönderme veya indirme yapmanız mümkün değil anlamına gelmez ama birkaç dezavantajı vardır:

  • IP numarası eMule'un üzerinde çalıştığı makinenin tanınmasıdır, bu yüzden sıra veya bağlantı isteği gibi, düşük ID istemcilerin bağlı olduğu bu istemciye olan tüm istekler sunucu üzerinden yönlendirilmek zorundadır. Bu yönlendirme sunucuda önemli miktarda CPU (İşlemci) yüklemesine sebep olur böylece sunucunun bununla başa çıkabilmesi için azami kullanıcı sayısı azaltılır. Lugdunum'un sunucuları düşük ID kullanıcı sayısını sınırlandırır hatta tümünü yasaklar.
  • Düşük ID'li iki istemci birbirlerine bağlanamaz, bu durumda iki farklı sunucu üzerinden mesajların yönlendirilmesi mümkün değildir. Bu indirmeler için daha az kaynağa yol açacaktır.
  • Meşgul sunucularda mesajların kaybolması mümkündür ve eMule, sırada ilerleme veya indirme istekleri gibi önemli bilgileri kaçırır. Bu daha az kredilere ve daha kötü indirmelere yol açabilir.

Notlar:

  1. ID sayısı sadece istemciler arasında mesaj değişimini etkiler. Gerçek veri aktarımı hala istemciden istemciye yürütülür.
  2. Eğer yüksek ID almak mümkün değilse, çok fazla dolu olanlara bağlanmaktansa daha fazla kaynağın kalanını paylaştıran düşük kullanıcılı sunuculara bağlanmak daha iyidir.
  3. Ayrıca sunucuya bağlandığınızda, düzgün cevap verebilmek için çok meşgul olduğunda veya sadece kötü olarak yapılandırıldığında düşük ID alabilirsiniz. Ayarlarınızın tamam olduğundan emin olduğunuzda ve yüksek ID almalıysanız, başka sunucuya bağlanın. eMule'u çalıştırın ve bağlantınızın düzgün olarak ayarlandığını kontrol etmek için Seçenekler -> Bağlantılar'dan Bağ.Noktalarını Sına'yı kullanın.
  4. Eğer ID yüksekse, ne kadar yüksek olduğu önemli değildir. "Daha yüksek" ID ne daha iyidir ne de herhangi bir avantaj sunar.
  5. Eğer ID düşükse, ne kadar düşük olduğu önemli değildir. Düşük ID, 16777216 sayısından daha az olan herhangi bir değerdir.
  6. Yüksek ID'yi IP'ye dönüştürmek için aşağıdakini kullanın: IP için = A.B.C.D Yüksek ID = A + 256*B + 256*256*C + 256*256*256*D.
  7. Önemli: .23a sürümünden beri, sunuculara yüklenilmesini en az da tutmak için düşük ID kaynaklar eMule tarafından düşürülür. Sizin bağlı olduğunuz aynı sunucuya bağlı olan sadece düşük ID kaynaklar ve kabul edildiğiniz dosyalardan indirme yapmak isteyen düşük ID kaynaklar. Ayrıca düşük ID kaynaklar İstemciden İstemciye Kaynak Değişimi yoluyla alışveriş yapamazlar.

Last Update: 16.03.2006 1:40
SSS
Genel Bilgiler
 
  Simgeler
İlerleme Çubuğu Renkleri
QR - Sıra Numarası
ID Açıklama
Oranlama ve Skor
Listeler
Kullanılan Dosyalar
eMule Denetimi
Seçenekler


Privacy Policy