NajnowaszaWersja: 0.50a | Community: 0.51b
 Deutsch English Français Hebrew Chinese Traditional Spanish Italian Polish Lithuanian Estonian Danish Swedish Dutch (Netherlands) Portuguese (Brazil) Czech Portuguese - Portuga Russian Catalan Turkish Finnish Romanian Greek Serbian Chinese Simplified 
Get eMule at SourceForge.net. Fast, secure and Free Open Source software downloads

Identyfikacja Użytkownika HelpNAV

Klienci w sieci rozpoznawani są przez unikalną liczbę zwaną hashem użytkownika. Jest on zapisany w pliku preferences.dat i jest używany by odzyskać zarobione kredyty u innych użytkowników.
eMule używa asymetrycznego rozkodowywania by uniknąć fałszowania lub manipulowania hashem innych użytkowników. Ta metoda używa prywatnego i publicznego klucza by zabezpieczyć hash użytkownika i zapewnić poprawną identyfikację u innych klientów.

Bezpieczna identyfikacja użytkownika może zostać włączona w Ustawienia -> Bezpieczeństwo. Zalecane jest jej używanie.

Jak działa bezpieczna identyfikacja:

Klient A chce się upewnić, że jego kredyty są bezpieczne i używane wyłącznie przez niego. Tworzy on prywatny 384-bitowy klucz RSA i zapisuje go w pliku cryptkey.dat.
Ten prywatny klucz jest tworzony tylko jeden raz, przy pierwszym użyciu. Utrata tego klucza oznacza utratę kredytów dla Klienta A, ponieważ nie jest on więcej w stanie dowieść, że jest właścicielem kredytów.

Gdy dwaj klienci wymieniają między sobą dane po raz pierwszy, przesyłają partnerowi swój publiczny klucz i losową wartość. Każdy z nich zapisuje klucz partnera w swoim pliku clients.met. Zachowywany jest jedynie klucz, przy następnym połączeniu generowana jest nowa losowa wartość.

Jeśli klient A chce się zidentyfikować u klienta B w późniejszym czasie, tworzy on numeryczną sygnaturę i wysyła ją klientowi B. Ta sygnatura pochodzi z jego prywatnego klucza, publicznego klucza klienta B i losowej wartości. Jest ona poprawna aż do czasu gdy klient A zmieni IP lub klient B zamknie eMule.

Po otrzymaniu sygnatury klienta A, klient B sprawdza czy została ona utworzona z jego publicznego klucza i poprawnej losowej wartości. Jeśli została ona również utworzona z publicznego klucza klienta A jest on uznawany za zidentyfikowanego.

Uwagi:
> Jeśli zostanie utracony plik cryptkey.dat, plik preferences.dat powinien zostać usunięty, inaczej niemożliwe będzie uzyskanie kredytów u znanych klientów.
> Uaktywniając bezpieczną identyfikację użytkownika wszystkie stare "niezabezpieczone" kredyty zostają utracone. Z przyczyn bezpieczeństwa nie istnieje sposób by przenieść je do zabezpieczonego systemu.

Applies to version: .29b +
Last update on: 2003-06-20 by Monk


Last Update: 19.02.2005 1:04
FAQ
Informacje Ogólne
Ustawienia
Porty, Firewalle i Router
Serwery
Możliwości
 
  Wyszukiwanie Plików
System Kredytów
Identyfikacja Użytkownika
Ban Agresywnych Klientów
Wymiana Źródeł
Podgląd Plików
Sygnatura Online
IRC
Znajomi
Filtry IP
Kategorie
Serwer WWW
Przełączniki Linii Poleceń
MuleMRTG
Linki eD2k
Zarządzanie Źródłami
Obsługa Uszkodzeń
Rozwiązywanie Problemów
  Dla Początkujących
Przewodnik Po Sieci
Narzędzia


Privacy Policy